ZNAJDŹ W PROGRAMIE
02_canvas_fot_T_Stokowski_b

Filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach: Wenecja, San Sebastian, Rotterdam, Berlin, Cannes, Transylwania, Ryga, Portoroz, Ljubljana, Black Nights, Bratislava, Młodzi i Film Koszalin, FPFF Gdynia, KFF Kraków.

02_shortrun_fot_T_Stokowski

Panorama najnowszych, także premierowych, profesjonalnych filmów krótkometrażowych. W przeglądzie można znaleźć wartościowe tytuły polskie i zagraniczne, trwające poniżej 60 minut.

03_retrospectives_fot_T_Stokowski

Ich celem jest przybliżenie widzom wybitnych reżyserów, których dorobek ma lub miał kluczowy wpływ na kierunki rozwoju światowej kinematografii. Bohaterami tegorocznej edycji będą Fridrik Thor Fridriksson i Marek Koterski.

01_nkfk_fot_T_Stokowski

Do konkursu kwalifikujemy filmy do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2011 lub 2012 roku.

05_gala__fot_T_Stokowski

Tegoroczną edycję Dwóch Brzegów otworzy polska premiera „Reality” w reżyserii Matteo Garrone, który zdobył Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes.

06_special_fot_T_Stokowski

„An Extraordinary Voyage” – o odkryciach efektów filmowych Melies’a, „Śniegi Kilimandżaro” – laureat Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX, dokument Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta „Inny Świat” – jego bohaterką jest Danuta Szaflarska,

04_music_fot_T_Stokowski

Celem sekcji jest ukazywanie naturalnych związków muzyki i filmu. Prezentujemy filmy muzyczne i o muzyce, czasem – rejestracje koncertów. Święto muzyki i filmu, powiązane z wydarzeniem inaugurującym festiwal.

07_greatcinema_fot_T_Stokowski

Niebiletowane pokazy, służące promocji wybitnych produkcji filmowych. Wspaniałe obrazy, które były wprowadzane tylko na kilku kopiach. Nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z ostatniego sezonu.

11_lesson_fot_T_Stokowski

To szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła.

12_actor_fot_T_Stokowski

Retrospektywa aktorska. Naszym gościem będzie Marek Kondrat. Pokażemy filmy i spektakle Teatru Telewizji z jego udziałem oraz zaprosimy naszych widzów do udziału w spotkaniu z aktorem.

11_ekspresjonizm

Ekspresjonizm niemiecki to nurt, który na początku ubiegłego stulecia przyniósł przełomowe rozwiązania formalne, językowe i tematyczne, i który do dnia dzisiejszego znajduje swoich kontynuatorów.

12_mysliwski

Autor literatury chłopskiej czy literatury egzystencjalnej? Wiesław Myśliwski nie daje się zaszufladkować i w swojej prozie łączy surowy język wiejskiej rzeczywistości z głębokimi refleksjami o uniwersalnym charakterze.

08_ilove_fot_T_Stokowski

Pokazy organizowane w Janowcu nad Wisłą, prezentujące filmy wartościowe i uznane, ale nie reprezentujące tzw. głównego nurtu sztuki kinematograficznej.

13_audience_fot_T_Stokowski

Najważniejszym i jedynym jurorem Dwóch Brzegów jest publiczność. W naszym Plebiscycie biorą udział filmy z sekcji Świat pod Namiotem oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2011 i 2012.

15_theatre_fot_Robert-Jaworski_teatr_polonia

W tym roku pokażemy trzy monodramy: „Moja Droga B.” (reż. Marek Koterski), „Moskwa-Pietuszki” – legendarny spektakl z repertuaru Teatru Kana oraz „Teatralność” w wykonaniu debiutującego na scenie Mateusza Nowaka.

16_teatr_tv

Na Dwóch Brzegach zależy nam na popularyzowaniu tej formy twórczości, która zgodnie z ideą festiwalu opiera się na koegzystencji różnych dziedzin sztuki.

15_concerts_fot_T_Stokowski

Prezentacja wybitnych artystów z Polski i zagranicy, kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej, alternatywnej.

16_exhibitions_fot_T_Stokowski

Przy współpracy z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Nadwiślańskim i Galerią Klimaty (Mięćmierz), realizowane są co roku wystawy lokalnych artystów.

14_meetings_fot_T_Stokowski

Spotkania z twórcami kina, sztuki i literatury z Polski i zagranicy. Miejsce realizacji, miasteczko festiwalowe i plenerowy charakter wydarzenia, pozwalają widzom łączyć wakacje z poszerzaniem wiedzy i nawiązywaniem międzynarodowych kontaktów.