ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Uroczystość Zamknięcia z królewskim trójkątem w tle

04|08|2012

Kilkadziesiąt filmowych pokazów. Spotkania z artystami, koncerty, spektakle, wystawy. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. Gala Zamknięcia 6. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się dziś o 16:30 w kinie PGE.

Jak co roku, Galę Zamknięcia Festiwalu poprowadzi Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Dwóch Brzegów. Opowie, które pokazy filmowe cieszyły się największym zainteresowaniem i które wielkie nazwiska zagościły w Kazimierzu Dolnym. Zdradzi, co planowane jest na kolejną edycję.

Festiwal zamknie premierowy pokaz filmu „Kochanek królowej”, wyróżniony dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film opowiada prawdziwą historię królewskiego trójkąta miłosnego. Słynny romans królowej Danii – Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII, z wpływowym politykiem Johannem Friedrichem Struensee, zmienia historię tego kraju. Uczucie między tym dwojgiem doprowadza do rewolucji pałacowej, rozwodu królewskiej pary i wygnania królowej z kraju.

 

„Nikt nie chciał uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. A jednak. Fabuła tego filmu została oparta na kanwie autentycznych, niezwykle dramatycznych wydarzeń, które zmieniły bieg europejskiej historii” –opowiada Nikolaj Arcel, reżyser filmu.

Jednak „Kochanek Królowej” to nie tylko klasyczny kostiumowy film historyczny. To także tragiczna opowieść o głębokim uczuciu, o ludzkich namiętnościach i nadziejach. To produkcja, w której wielkie idee stają się punktem wyjścia do opowiedzenia historii miłosnej.

Czy to właśnie jest recepta na dobry film? Przekonamy się już dziś o 16:30 w festiwalowym kinie PGE.

Paulina Pacanowska