Dolce Vita Maria Kornatowska – Ginger i Fred | Ginger e Fred – reż. Federico Fellini, 1986
data: 01/08/2012 godzina: 19:30 miejsce: Kino Allianz program filmowy: pokazy specjalne program artystyczny: filmy program artystyczny: spotkaniaIT, FR, DE | 1986 | 125 min
reż|dir Federico Fellini prod|pro Alberto Grimaldi scen|wr Federico Fellini, Tonino Guerra, Tullio Pinelli zdj|ph Tonino Delli Colli, Ennio Guarnieri muz|mus Nicola Piovani mon|ed Nino Baragli, Ugo De Rossi, Ruggero Mastroianni ob|cast Giulietta Masina, Marcello Mastroianni, Franco Fabrizi, Friedrich von Ledebur, Augusto Poderosi, Martin Maria Blau dys|dis Mayflay
Amelia (Giulietta Masina) i Pippo (Marcello Mastroianni) święcili estradowe triumfy w latach 40. ubiegłego wieku, występując pod pseudonimami amerykańskich gwiazd: Ginger Rogers i Freda Astaire’a. Rozstali się dawno temu i każde z nich poszło własną drogą. Ona założyła rodzinę i prowadziła spokojne, mieszczańskie życie. On przeżył załamanie nerwowe po nieudanym związku i nie udało mu się pokierować losem zgodnie z marzeniami.
Teraz, jako podstarzali tancerze, spotykają się ponownie, aby wystąpić w telewizyjnym „show”. Amelia wciąż jest w znakomitej formie, pełna energii i zadbana. Pippo to mężczyzna zniszczony życiem, tuszujący abnegację ironią. Wystąpią razem u schyłku kariery, ale raczej jako dziwolągi z innej epoki, niż gwiazdy rozchwytywane przez publiczność. Masina i Mastroianni po raz pierwszy spotykają się na planie w hołdzie Felliniego dla nich samych – dwojga artystów, którzy stanowili dla niego inspirację przez całe życie. Masina była żoną i muzą reżysera, Mastroianni prezentował bardzo bliski twórcy „Słodkiego życia” typ męskości. Podsumowanie drogi twórczej Felliniego.
Nagrody:
1986 David di Donatello Awards – Nagrody w kategoriach Najlepszy aktor (Marcello Mastroianni), Najlepsze kostiumy (Danilo Donati), Najlepsza muzyka (Nicola Piovani), René Clair Award dla Federico Felliniego
Federico Fellini (1920-1993)
Włoski reżyser i scenarzysta, jeden z gigantów kina światowego i czołowy przedstawiciel kina autorskiego. Jego pierwsze filmy pozostały pod wpływem neorealizmu („La Strada” 1954), by później wytworzyć własny niepowtarzalny styl, łączący swobodną narracyjnie kompozycję z wybujałą, bogatą inscenizacją. Jego opus magnum pozostaje autotematyczne „8 i ½”, wymieniane wśród najlepszych filmów wszechczasów. Zdobywca 4 Oscarów dla najlepszego filmu zagranicznego. W 1993 otrzymał Oscara honorowego za całokształt twórczości.
Podczas 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi film „Ginger i Fred” chcemy zadedykować zmarłej w ubiegłym roku profesor Marii Kornatowskiej. Była postacią wyjątkową w historii polskiego życia artystycznego. Na Dwóch Brzegach gościła od pierwszej edycji festiwalu, a w roku 2011 z jej inspiracji zaprezentowaliśmy sekcję „Viaggio in Italia”. Z erudycją i pasją przybliżała widzom festiwalu kolejne filmy.
Grażyna Torbicka: „Była z nami na Dwóch Brzegach, uśmiechnięta, życzliwa, pełna entuzjazmu podczas spotkań z naszą publicznością. Pięknie, barwnie i niezwykle ciekawie opowiadała o włoskim kinie, o Rossellinim i jej ukochanej Annie Magnani. Dzieliła się swoja wiedzą, anegdotami, zarażała pasją do sztuki i twórców filmowych. Kiedy mówiła, słuchali wszyscy. Bez Niej będzie zupełnie inaczej.”
Maria Kornatowska (1935-2011) Wybitny krytyk filmowy, eseistka, wykładowczyni PWSFTviT, autorka takich książek, jak „Fellini”, czy „Magia i pieniądze” – wywiad-rzeka z Agnieszką Holland. Publikowała w „Kwartalniku Filmowym”, „Filmie”, „Tygodniku Powszechnym” i miesięczniku „Kino”. Uhonorowana Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za całokształt twórczości. 26 sierpnia 2011 została pochowana na Starym Cmentarzu w Łodzi.