ZNAJDŹ W PROGRAMIE

CHAGALL w Kazimierzu Dolnym

data: 29/07/2012 godzina: 10:00 miejsce: Galeria Leonardo program artystyczny: wystawy

Wystawa czynna od 29 lipca do 5 sierpnia 2012 w Galerii Leonardo, ul. Klasztorna 1a, Kazimierz Dolny. Wstęp wolny, w godzinach otwarcia Galerii: 10:00-19:00.

 

Prezentujemy Państwu unikatowy zbiór grafik Marca Chagalla, prace sygnowane są podpisami: H.C., E.A. oraz Epreuve d’essai. Są to prace, które stanowią edycję wewnętrzną (pierwotnie nie były przeznaczone na sprzedaż; to egzemplarze przeznaczone dla artysty lub marszandów, bądź były wydrukiem próbnym wykonanym przez artystę, nie przekraczającym zazwyczaj 5-15 sztuk). Na zbiór grafik składają się prace z kolekcji dwóch kolekcjonerów, stanowią łącznie 6 litografii czarno-białych z cyklu „Cyrk” 1967,  ponadto 5 litografii barwnych z różnych edycji oraz jedna litografia do plakatu przygotowana dla Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

 

MARC CHAGALL (1887-1985) – Urodzony w Łoźnie k. Witebska (obecna Białoruś) w rodzinie żydowskiej, kultywującej tradycje polskiego chasydyzmu. W Petersburgu pobierał nauki u Mikołaja Roericha i Leona Baksta. Przebywając na stypendium w Paryżu (1910-1914), związał się z grupą malarzy skupioną wokół Montparnasse, gdzie spotkał się z prekursorami różnych kierunków sztuki (Apollinaire, Delaunay, Modigliani, Leger). Był założycielem Akademii Sztuk Pięknych w Witebsku. W 1935 przyjechał do Polski, następnie przebywał w Europie i USA, by ostatecznie osiąść na stałe na południu Francji. Zmarł w Saint-Paul de Vence, gdzie znajduje się jego grób. W Muzeum Narodowym w Nicei można oglądać słynną na cały świat kolekcję jego twórczości. Chagall, obok Pabla Picassa i Salvadora Dali, zaliczany jest do najwybitniejszych malarzy XX wieku. Stworzył w malarstwie niepowtarzalny styl, chylący się ku koloryzmowi i baśniowemu nadrealizmowi, charakteryzuje go płynna deformacja kształtów, nakładanie się światów i porządków, sugestywna liryczność przedstawień. Fascynował się również grafiką, stworzył ilustracje do „Martwych dusz” Gogola, „Bajek” La Fontaine’a, Biblii, tworzył projekty dla Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Opery w Paryżu, pozostawił po sobie bogaty zbiór litografii.

 

GALERIA LEONARDO – Została założona w roku 2009 przez Jacka Piotra Jarosza i Pawła Zacharewicza. Ideą powołania Galerii było otwarcie Kazimierza Dolnego na interesujące zjawiska artystyczne, poprzez zapraszanie do współpracy młodych odważnych twórców z całego kraju a także z zagranicy. Jest to proces, który wymaga czasu, wyczucia i wielkiej intuicji. W Galerii Leonardo prezentowane jest malarstwo ponad 30 artystów z regionu, kraju i zagranicy, odbywają się cykliczne wystawy naszych czołowych malarzy (Robert Romanowicz, Sławomir Mikawoz, Kornel Wilczek), na przełomie września i października zaprezentujemy niezwykłe malarstwo Benedykta Kroplewskiego. Ponadto Galeria prowadzi sprzedaż ceramiki artystycznej z kilku polskich pracowni i, w mniejszym zakresie, rzeźb. Manifest Galerii znajduje się na stronie www.galerialeonardo.com.pl.