ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Zaproszenie na 6. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

30|06|2012

 

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich, którzy w okresie wakacyjnego luzu chcą spotkać się z dobrym, artystycznym i autorskim kinem, wybitnymi twórcami sztuki filmowej oraz najzdolniejszymi debiutantami z Polski i zagranicy. Dwa Brzegi to festiwal dla tych, którym zależy na udziale w premierowych pokazach filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach oraz na zapoznaniu się z kluczowymi rozdziałami historii kinematografii, ukazanymi w retrospektywach reżyserów, którzy swoją twórczością zmieniają oblicze sztuki filmowej – kiedyś stanowiąc awangardę, a dziś należąc do jej klasyki.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu Dwa Brzegi to „Filozofia buntu”. Zjawisko buntu ujmiemy w jego znaczeniu pozytywnym: jako negację tego, co złe i zastygłe, jako ożywiające procesy niosące zmianę, i w końcu – jako artystyczną rewolucję, owocującą nowymi zjawiskami w sztuce, poszukującą oryginalnych rozwiązań oraz inspirującą wyobraźnię.

Program filmowy prezentowany jest w kilku stałych sekcjach: Świat pod namiotem (premiery fabularne i dokumentalne), Pół krótko, pół serio i Na krótką metę (filmy krótkometrażowe: fabuły, animacje, dokumenty), Muzyka – moja miłość (obrazy, których bohaterem jest muzyka), retrospektywy polskie i zagraniczne (reżyserskie i aktorskie), Wielkie kino na Małym Rynku (pokazy plenerowe najlepszych filmów sezonu), wydarzenia specjalne oraz codziennie spotkania z artystami w Cafe Kocham kino i Klubie Empik.

W tym roku na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi miedzy innymi polskie premiery filmów: „Reality” (reż. Matteo Garrone, Grand Prix Cannes 2012) – twórcy filmu będą naszymi gośćmi, „Angels’ Share” (reż. Ken Laoch) – rewelacja tegorocznego Cannes, komedia gangsterska i klasyka kina brytyjskiego, twórców tego filmu także będziemy gościć podczas festiwalu, „Royal Affair” (reż. Nikolaj Arcel) – film otwarcia festiwalu w Berlinie oraz zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia i nagrody dla najlepszego aktora, „Shadow Dancer” (reż. J. Marsh), „La Noche de Enfrente” (reż. Raoul Ruiz) – ostatni film chilijskiego reżysera, należącego do pokolenia rewolucjonistów kina lat 60.

Już dziś zapraszamy także na pokazy polskich filmów, którym towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami: „Mój rower” (reż. Piotr Trzaskalski, z Arturem Żmijewskim i Michałem Urbaniakiem), premiera filmu „YUMA” (reż. Piotr Mularuk, z Jakubem Gierszałem i Katarzyną Figurą).

Należy pamiętać, że Dwa Brzegi to również znakomite dokumenty, a wśród nich: „Marina Abramović. The Artist is Present”, „237” – skojarzenie z „Lśnieniem” Kubricka jest jak najbardziej uzasadnione, „An Extraordinary Voyage” – film o odkryciach efektów filmowych Georges’a Melies’a, projekcja połączona z prezentacją filmu „Podróż na Księżyc” z 1902 roku.

Wśród tytułów z sekcji ‘Muzyka moja miłość’ wymienić należy filmy: „Marley” (reż. Kevin Macdonald), „Komeda, Komeda” (reż. N. Ziółkowska-Kurczuk), „Something from Nothing: The Art of  Rap” (reż. Ice T) – premiera bardzo ciekawego filmu dokumentalnego, pokazującego historię narodzin rapu. Sekcji towarzyszy zawsze bogaty program koncertów w klubie festiwalowym oraz wyjątkowy Koncert Otwarcia. W tym roku po raz pierwszy będziemy gościć w Polsce króla flamenco – Diego el Cigala wystąpi wraz z zespołem podczas jedynego koncertu: 28 lipca, Rynek w Kazimierzu Dolnym, tylko na Dwóch Brzegach! Międzynarodową sławę przyniósł artyście album „Lacrimas Negras”, a nagrodę Latin Grammy album „Cigala&Tango”.

W ramach polskiej retrospektywy reżyserskiej gościć będziemy Marka Koterskiego. Zaprezentujemy jego filmy fabularne, dokumenty, spektakle Teatru Telewizji, etiudy studenckie. Cyklowi towarzyszyć będzie monodram „Moja Droga B.” w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej (Teatr Polonia). Niekonwencjonalne kino Marka Koterskiego, jego artystyczne spojrzenie na rzeczywistość, głęboka, niepozbawiona ironii, obserwacja życia i ludzkich zachowań inspiruje do wielu pytań. Będzie je można zadać reżyserowi podczas „Spotkania z autorem”.

Kolejna retrospektywa – aktorska – czyli sekcja „I Bóg stworzył aktora”. Naszym gościem będzie Marek Kondrat. Pokażemy filmy i spektakle Teatru Telewizji z jego udziałem oraz zaprosimy naszych widzów do udziału w spotkaniu z aktorem.

Ważnym punktem programu będzie zagraniczna retrospektywa reżyserska, w ramach której festiwal Dwa Brzegi odwiedzi Fridrik Thor Fridriksson. Zobaczymy takie filmy, jak: „Falcons”, „Angels of the Universe”, „The Ring Road”, „Movie Days”, „Mama Gogo”, „Children of Nature” (nominacja do Oscara) oraz dokumenty – „Sunshine Boy” ze specjalnym udziałem Kate Winslet i „Rock in Reykjavik” o rockowej scenie muzycznej w Islandii. W bezpośrednim spotkaniu Fridrik Thor Fridriksson udzieli nam także jedynej w swoim rodzaju „Lekcji kina”.

Ekspresjonizm niemiecki  to nurt, który na początku ubiegłego stulecia przyniósł przełomowe rozwiązania formalne, językowe i tematyczne, i który do dnia dzisiejszego znajduje swoich kontynuatorów. Podczas Dwóch Brzegów zaprezentujemy ten kierunek na przykładzie najbardziej znaczących twórców i wybranych tytułów: Fritz Lang – „Metropolis”,  „M-Morderca”, Friedrich W. Murnau – „Portier z Hotelu Atlantic”, „Wschód słońca” i in.

Charakter tegorocznych Dwóch Brzegów dopełnią wydarzenia specjalne festiwalu:

Premiera zremasterowanej wersji filmu „Rejs” – W Kazimierzu ten pokaz nabierze szczególnego znaczenia, otrzymując wyjątkową oprawę nadwiślańskiego brzegu. Naszymi gośćmi będą reżyser Marek Piwowski i współautor scenariusza – Janusz Głowacki.

Tribute to Maria Kornatowska – Prezentacja specjalnie przygotowanego filmu, dedykowanego Marii Kornatowskiej. Wybitny krytyk filmowy, antropolog, wykładowca łódzkiej filmówki, autorka esejów i książek o kinie, w tym znakomitej monografii Federico Felliniego. Była postacią wyjątkową w historii polskiego życia artystycznego. Na Dwóch Brzegach gościła od pierwszej edycji festiwalu, a w roku 2011 z jej inspiracji zaprezentowaliśmy sekcję „Viaggio in Italia”. Z erudycją i pasją przybliżała widzom festiwalu kolejne filmy.

„Inny świat” – Film dokumentalny, którego bohaterką jest genialna aktorka Danuta Szaflarska. Naszymi gośćmi będą autorzy filmu: Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart.

Wszystko to i wiele, wiele innych tytułów… Pełny program festiwalu już niebawem. Gorąco zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia!

 

Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi