ZNAJDŹ W PROGRAMIE

TOMEK TATARCZYK – wernisaż wystawy malarstwa i rysunku

data: 04/08/2012 godzina: 16:00 miejsce: Mięćmierz program artystyczny: wystawy

Galeria KLIMATY | wstęp wolny
www.galeria.klimaty-kazimierz.pl

 

TOMASZ TATARCZYK (1947-2010) – Jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów malarzy, Laureat Nagrody im. Jana Cybisa 2009.

„Horyzontalne widzenie Tomasza Tarczyka, jest symboliczne i nieuniknione, jak kadr filmowy, jak sięgając w historię malarstwa, większość namalowanych w dziejach pejzaży. I cóż w tym niezwykłego, tak powinno być. W tym niezmiennym rytmie jest inna ważka wpisana w te obrazy wiadomość: o przywiązaniu do tradycji i porządku w świecie, do porządku przyrody, pór roku, ale i do porządku widzenia. To wynika także z miejsca w którym Tatarczyk od lat mieszka i tworzy – nadwiślańskiej wsi Mięćmierz.

Świat z mięćmierskiej perspektywy musi wyglądać inaczej i wygląda: płasko, rozlegle, szeroko. Mimo wąwozów, wzniesień, w pewnym sensie gór nawet, jest pejzażem nizinnym, rzecznym, otwartym. Jego środkiem, istotą i esencją jest rzeka, rozlana, majestatyczna, wyjątkowo, zdaje się, niespieszna. Jej szerokie koryto tworzy trawiaste wyspy, piaszczyste łachy, łagodne brzegi. Wielka jest moc tego pejzażu, jak to świetnie widać na obrazach Tatarczyka, od kilku dziesiątków lat mieszkającego i tworzącego na wiślanym brzegu. Tatarczykowi udało się stworzyć kolejną mityczną krainę sztuki. Miejsce bez którego on nie istnieje, ale można by rzec, że ono nie istnieje bez niego. To znaczy oczywiście, że istnieje, ale inaczej, mniej pełnie, mniej mitologicznie, mniej mitycznie, mniej artystycznie. Świat na odległość pieszej wycieczki, to najbardziej intrygujący i piękny świat. Powtarzalny, sprawdzalny, własny, najlepszy ze światów w którym przyszło im żyć i tworzyć. To świat Tatarczyka, świat jego obrazów, a teraz i nasz.”

Bogusław Deptuła
informacja z katalogu wystawy Mięćmierz 2009