ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Tala od różańca – reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński, 2012

data: 31/07/2012 godzina: 11:00 miejsce: Kino Allianz program filmowy: na krótką metę program artystyczny: filmy

PL | 2012 | 58 min
reż|dir Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński prod|pro Adam Sokołowski scen|wr Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński zdj|ph Jerzy Grabowski mon|ed Jerzy Grabowski ob|cast Natlia Rolleczek, Paweł Korombel, Hubert Korombel, Zdzisława Sienkiewicz, Izabela Olszewska, Michał Olszewski, Józefa Hennelowa, dr Piotr Marecki, Jerzy Zoń oraz aktorzy teatru KTO dys|dis DeLord Sp. z o.o.

Jej pierwszy i największy sukces stał się jej życiowym przekleństwem „Tala od różańca” to fascynujący  dokument o niesamowitych losach  93-letniej dzisiaj  pisarki Natalii Rolleczek. W  latach 50. wydała m.in.  głośną, zekranizowaną potem przez Ewę i Czesława Petelskich  książkę  pt. „Drewniany różaniec”, w którym skrytykowała zakon sióstr Felicjanek i pośrednio cały kościół katolicki. To sprawiło, że została zaszufladkowana w katolickim kraju jako wojująca ateistka. Znana i  popularna, z czasem stała się zapomniana, choć wydawała kolejne książki, cenione zwłaszcza przez młodzież i miłośników antyku. Kilka lat temu „Drewniany różaniec” został  niespodziewanie wznowiony. Znów wzbudził kontrowersje. Skłonił reżyserów Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego do  prześledzenia całej  kariery pisarki, jej wzlotów i upadków, prawdziwie bohaterskich czynów i „pokuty” -  nierozerwalnie wiążących się z polskimi dramatami i przemianami ostatniego wieku.  

W dokumencie, bogatym w unikalne archiwalia oraz inscenizacje, wypowiadają się zarówno osób bliskie bohaterce, jak i jej ideowi przeciwnicy, reprezentanci różnych pokoleń.  Mówią o niej m.in. Józefa Hennelowa i Michał Olszański z „Tygodnika Powszechnego” oraz wydawca Piotr Marecki z ”Krytyki Politycznej”, a także siostra i synowie. Intrygują: historia znajomości Rolleczek z Karolem Wojtyłą, jej spotkania z nim, w czasach konspiracji i gdy był papieżem, a także potyczki z cenzurą, rodzinne dramaty i zmagania duchowe. Pisarka barwnie komentuje własne życie, prezentuje niekonwencjonalne poglądy na temat wiary, hipokryzji i  polskich zawirowań. Reżyserzy zaś podsuwają widzowi ciekawy materiał do refleksji – o cenie sławy i wielorakich uwikłaniach, zderzeniach ze światem człowieka wrażliwego.

Sławomir Rogowski (1957)
Dziennikarz, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1982). Był założycielem (1995) i do 1999 prowadzącym festiwal filmowy Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym.

Stanisław Zawiśliński (1953)
Dziennikarz, pisarz, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor, współautor, redaktor oraz wydawca licznych książek o ludziach polskiego kina.