ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Studio Munka na Dwóch Brzegach

01|08|2012

W dzisiejszym bloku PÓŁ KROTKO PÓŁ SERIO (Kino Allianz, 16:00) zobaczymy filmy wyprodukowane przez Studio Munka: “Chomik” (reż. Bartek Ignaciuk), “Dróżnik” (reż. Piotr Szczepanowicz), „Gwizdek” (reż. Grzegorz Zariczny), „Jezioro” (reż. Jacek Piotr Bławut), „Rondo” (reż. Artur Kordas), „Życie stylem dowolnym” (reż. Adam Palenta). Zapraszamy również na spotkanie z autorami filmów, które odbędzie się bezpośrednio przed projekcją.

Studio Munka działające w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich jest producentem debiutów filmowych, krótko- i długometrażowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film mogą liczyć w Studiu Munka na wsparcie i opiekę nad projektem – od developmentu, przez produkcję w profesjonalnych warunkach, aż po szeroko rozumianą promocję gotowego filmu. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich na mocy porozumień zawartych pomiędzy SFP a Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską, i od początku nastawione jest na produkcję ambitnych filmów artystycznych.

 

Studio zaprasza do współpracy twórców, którzy mają pomysł na swój pierwszy film. Filmy krótkometrażowe można realizować w Studiu w ramach trzech Programów: „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”, poświęconych odpowiednio fabułom, dokumentom i animacjom. Do tej pory w ramach wymienionych programów powstało ponad 100 tytułów – rocznie do produkcji kierowanych jest ok. 30 projektów. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach w kraju i zagranicą, stając się wizytówką młodych reżyserów, będących u progu kariery filmowej.  Studio wydaje też co roku DVD z najciekawszymi krótkimi filmami – „Polskie Debiuty”. W tym roku wydawnictwo ma swoją szóstą edycję.

Pierwszym pełnometrażowym filmem Studia jest „Lęk wysokości” w reżyserii Bartosza Konopki – zdobywca m.in. nagrody za Najlepszy Debiut Reżyserski na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film powstał w koprodukcji z Canal+ i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swój pełnometrażowy debiut zrealizowała w Studiu Munka również Maria Sadowska, której „Dzień kobiet” prezentowany był w Konkursie Głównym 37. Gdynia Film Festival. Kolejne pełnometrażowe projekty rozwijają w Studiu m.in. Jarosław Sztandera, Kuba Czekaj, Dariusz Glazer, Michał Wnuk, Mateusz Bednarkiewicz i Rafał Skalski.

Dariusz Gajewski, Dyrektor Programowy Studia Munka: „W Studiu Munka dbamy przede wszystkim o to, żeby młodzi twórcy mogli rozwijać swój talent w sprzyjających warunkach. Działamy w przekonaniu, że w najważniejszym dla reżysera debiutanckim filmie, istotna jest twórcza atmosfera i stworzenie zindywidualizowanych warunków rozwoju. W Studiu Munka każdy projekt ma swojego Opiekuna Artystycznego, który gwarantuje indywidualne wsparcie merytoryczne na wszystkich etapach pracy nad filmem. O rozwój projektów dbają też Rady Artystyczne Programów. Staramy się nawiązać do najlepszych tradycji zespołów filmowych – nasi młodzi reżyserzy wnikliwie omawiają scenariusze własne i swoich kolegów na cotygodniowych spotkaniach. Zapoznajemy młodych twórców z systemem pracy profesjonalnych produkcji filmowych a jednocześnie, zapewniamy im czas na optymalny rozwój ich talentu tak, by osiągnąć najlepszy możliwy efekt końcowy.”