ZNAJDŹ W PROGRAMIE

MAREK ZAGAŃCZYK „Cyprysy i topole” – spotkanie autorskie

data: 31/07/2012 godzina: 17:00 miejsce: Muzeum Nadwiślańskie program artystyczny: spotkania

Na spotkanie zapraszamy do Domu Kuncewiczów –  Muzeum Nadwiślańskie, ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny.

Marek Zagańczyk (ur. 1967, Warszawa) – Pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”. Znawca współczesnego życia literackiego i eseistyki, o których prowadził zajęcia w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (wyróżnione nagrodą rektora Akademii Teatralnej). Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracę magisterską „Tymon Terlecki – eseista teatralny” pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raszewskiego obronił w roku 1989. W latach 1989-1990 dziennikarz działu kultury dziennika „Obserwator”. Od 1989 do 1991 członek redakcji miesięcznika „Teatr”. Od 1989 wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, 1991-2008 sekretarz redakcji, a od września 2008 zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Redaktor serii „Podróże” (Zeszyty Literackie). Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Eseje, szkice literackie i recenzje publikował w pismach: „Kultura Niezależna”, „Teatr”, „Gazeta Wyborcza” i „Zeszyty Literackie”. Maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich, uczestnik maratonów w Berlinie, Florencji, Monachium i Paryżu. Autor szkiców z podróży.

„Szkice Marka Zagańczyka traktują o lekturach i podróżach, czyli łączą w istocie opis dwóch podróży – podróży myślowej i podróży rzeczywistej. Są to medytacje nad kulturą i życiem, a zatem nad tym, co jest istotą naszego bytu, trwamy bowiem w naturze i kulturze. W naturze, która jest żywiołem, i w kulturze, która ten żywioł ujarzmia, powściąga, czyni go domem” – pisał Paweł Hertz. Zagańczyk w swojej twórczości skupia się na podróżach włoskich, które odbywa śladami pisarzy, humanistów i podróżników: Pawła Muratowa, Zbigniewa Herberta, E. M. Forstera, Patricka Leigh Fermora, Bruce’a Chatwina, Jarosława Iwaszkiewicza, Kennetha Clarka, Ferdynanda Gregoroviusa, Bernarda Berensona. W książce „Krajobrazy i portrety” (1999) znalazły się szkice z podróży na Korsykę, do Włoch, Austrii, Holandii i Polski a także sylwetki W. H. Audena, Maxa Beerbohma, Isaiaha Berlina, E. M. Forstera, Eugeniusza Fromentin, Hugo von Hofmannsthala, Jarosława Iwaszkiewicza, Henry’ego Jamesa, Jana Kotta, Vladimira Nabokova, Evelyn Waugh.

„Cyprysy i topole” (2012) to „(…) zbiór szkiców będących rodzajem pielgrzymek do miejsc, w których mieszkali, lub z którymi związani byli bliscy autorowi malarze i pisarze. Siłą tej książki jest wiedza o przedmiocie, czarem – czuły opis”, pisała Julia Hartwig. To książka o sztuce podróżowania, o wpisanej w nią samotności, to także przewodnik po miejscach, dziełach sztuki i literatury. Wśród miejsc wyróżnionych znalazły się: Asolo, Berlin, Byszewy, Dolina Orcii, Ferrara, Florencja, Inflanty, Korsyka, Kreta, Piza, Rzędziny i Wenecja.

www.muzeumnadwislanskie.pl
www.facebook.com/DomKuncewiczow