ZNAJDŹ W PROGRAMIE

ROZMOWA O DUSZY – Seweryn Ashkenazy, Tomasz Dostatni, Witold Dąbrowski

data: 03/08/2012 godzina: 16:00 miejsce: Mięćmierz program artystyczny: spotkania

Galeria KLIMATY | wstęp wolny
www.galeria.klimaty-kazimierz.pl

W programie:
-Seweryn Ashkenazy i Tomasz Dostatni rozmawiają o duszy polskiej i żydowskiej;
-„Opowieści z Bramy” -  fragmenty w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego (Teatr NN).

 

„Opowieści z Bramy”, monodram przygotowany przez Witolda Dąbrowskiego w Teatrze NN, w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza, otwiera nową artystyczną drogę, wyraźnie zmierzając w kierunku sztuki opowiadania historii. Scenariusz, na który składają się teksty literackie, dokumenty i relacje świadków służy opisowi Niezwykłego Miejsca i związanych z nim Postaci. Tym Miejscem jest Brama Grodzka. I Lublin.

Opowieści z bramy to cykl opowieści z żydowskiego folkloru, w których aktor z towarzyszeniem żywej muzyki (w tym przypadku akompaniuje sobie na gitarze) opowiada i zabawne, i całkiem poważne historie. Losy bohaterów literackich przeplatają się z losami bohaterów realnych. Wszyscy oni pochodzą z opowieści zbieranych i przechowywanych w Bramie Grodzkiej.

Wybrane fragmenty opowieści posłużą jako ilustracja i pretekst do rozmowy dwóch wybitnych przedstawicieli środowiska żydowskiego i katolickiego o rozumieniu świata, o duszy:
-Seweryn Ashkenazy, działacz społeczny postępowego środowiska żydowskiego w Polsce, kandydat nauk University of California w Los Angeles w zakresie literatury, jest mieszkańcem Mięćmierza;
-Tomasz Dostatni, dominikanin z Lublina, myśliciel i publicysta, propagator kultury, prowadzący fundację „Ponad Granicami, uczestnik dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, jest przyjacielem Mięćmierza.

Łączy ich rozmowa o duszy, w mięćmierskich Klimatach.