ZNAJDŹ W PROGRAMIE

IMIENNIK POLSKI | Stanisław Ożóg

data: 28/07/2012 godzina: 15:30 miejsce: Galeria Stodoła program artystyczny: wystawy

Wernisaż wystawy rysunku Stanisława Ożoga odbędzie się 28 lipca 2012 w Galerii Stodoła, ul. Lubelska 52, Kazimierz Dolny. Wystawę można oglądać do 5 sierpnia 2012.

Wojciech to prawdziwy introwertyk: mówi tylko znikomą część tego, co myśli, a motywy jego działania są zawsze ukryte. Anna – choleryczna, dumna, gwałtowna. Tadeusz to człowiek o precyzyjnym umyśle, któremu prawie zawsze udaje się to, co zamierzył. Cierpliwy, poświęca konieczną ilość czasu na osiągnięcie celu. Agnieszki mają mnóstwo energii i wiele do przekazania światu.

Zgodnie z popularnymi wyobrażeniami, poprzez imię można poznać osobowość jego właściciela. Tak powstają imienniki, dokładnie przeglądane przede wszystkim przez młodych rodziców, ale nie tylko. „Imiennik Polski” Stanisława Ożoga to cykl barwnych rysunków, próbujących formą i kolorem wyrazić charakterystyczne cechy osobowości ludzi noszących popularne imiona. Dopełnieniem portretowanych imion są krótkie, syntetyzujące wiersze autorstwa artysty. Atrakcją tego wernisażu podczas Festiwalu Dwa Brzegi będzie nadanie przez publiczność imienia jednej nienazwanej postaci.

STANISŁAW OŻÓG (1952) – Urodzony w Nienadówce koło Rzeszowa. W 1972 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1972-1978 studiował w Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku, na wydziale grafiki książki. Od 1978 do 1990 zajmował stanowisko kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej Oddziału w Rzeszowie. Obecnie projektuje opracowania graficzne książek, kalendarzy, albumów fotograficznych, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. Ma na swoim koncie ilustracje do „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” oraz 4 innych bajek. Ilustrował „Antologię poezji dla dzieci” oraz tomiki wierszy Leśmiana, Norwida, Tetmajera, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Lieberta, Asnyka oraz wielu innych poetów współczesnych. Od 1987 bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów. Oprócz prac projektowych zajmuje się rysunkiem.