ZNAJDŹ W PROGRAMIE

WŁODEK PAWLIK – Film-Music-Improvisations

data: 03/08/2012 godzina: 19:15 miejsce: Kino Allianz program artystyczny: koncerty

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym projekcji filmu „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta będzie koncert wybitnego pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.

Urodzony w 1958, jest absolwentem klasy fortepianu profesor Barbary Hesse-Bukowskiej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W 1990 ukończył kolejne studia pianistyczne na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007, artysta uzyskał doktorat na macierzystej uczelni, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 20 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazzowego w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie ‘Jazzowy Muzyk Roku’ przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium.

Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy ‘Who i who at North Jazz Festival 1998′ określił go zaszczytnym mianem ‘Vladimir Horowitz of jazz’. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów. Gazeta ‘The Age’ ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy ‘Down Beat’ określił album ‘Turtles’, nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem ‘wybitny’.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów ‘Wrony’ i ‘Pora umierać’ Doroty Kędzierzawskiej, do filmu ‘Rewers’ w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej) a także międzynarodowych produkcji: ‘Nightwatching’ Petera Greenawaya i ‘Within the whirlwind’ Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film ‘Antonia’s Line’ w 1996). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia ‘Novecento’ otrzymał nagrodę na IX Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2009.

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: nagrodzone Fryderykiem ‘Misterium Stabat Mater’ (2005) oraz jazzowy projekt ‘Anhelli’, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w 2006. W 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (zdobywcy Grammy Award 2009) suitę jazzową ‘Tykocin’, która przez recenzentów muzycznych Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej uznana została za Jazzową Płytę Roku. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się światowa reedycja albumu pod tytułem ‘Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite’, która trafiła na rynki amerykański, japoński, do Korei Południowej oraz krajów europejskich: Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii. Z bardzo ciepłym przyjęciem słuchaczy spotkał się album ‘Struny na Ziemi’ z autorskimi kompozycjami do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, wydany w roku 2011.