ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Spotkanie z outsiderem

03|01|2013

Marek Koterski – filmowy ekshibicjonista, outsider i ironista, reżyser kultowego „Dnia Świra” miał swoją retrospektywą na Dwóch Brzegach 2012. Przypomnijmy, jak wyglądała wizyta reżysera w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.





Koterski, późny debiutant, który na uznanie krytyków czekał zdecydowanie dłużej, niż inni polscy twórcy, okazał się reżyserem niemal idealnie oddającym w swoich filmach zastaną rzeczywistość. Jego obrazy pełne oryginalności i wielowarstwowości, niepozbawione drwiny i absurdów życia codziennego, cieszą się ogromną popularnością wśród kolejnych pokoleń i urastają do rangi kultowych.

Ironia, skłonność do groteski i gier językowych, krytyczny stosunek do szeroko rozumianego patriotyzmu i wybieranie do głównych ról bohaterów męskich, którzy nie potrafią dorosnąć – to cechy najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości. Koterski uwielbia epatować swoim prześmiewczym stosunkiem do rzeczywistości, a jego bohaterowie – mimo, że często próbują się wznieść ponad przeciętność – z góry są skazani na porażkę. Wyróżnia się tym na tle innych polskich reżyserów, którzy w większości mają niezwykle poważny stosunek do świata.

W retrospektywnie twórczości Marka Koterskiego pokazaliśmy filmy fabularne, m.in.: „Dom Wariatów”, „Dzień Świra”, „Życie wewnętrzne” i „Baby są jakieś inne”. Na szczególną uwagę zasłużyły również etiudy studenckie – chociażby „Ech!”, film pokazujący codzienność izby wytrzeźwień. Nie zabrakło dokumentów, takich jak „Przyczyny narkomanii” (gdzie bohaterowie mówią o konfliktach z rodzicami, niedosycie znaczenia społecznego i przegranym życiu), czy „V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Studenckich” (świadomy wybór fragmentów różnych spektakli którego celem jest udokumentowanie stosunku młodzieży do współczesnego świata). Podczas Dwóch Brzegów 2012 mieliśmy także okazję zobaczyć monodram w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej „Moja Droga B.” (Teatr Polonia), bazujący na tekstach Krystyny Jandy i wyreżyserowany przez naszego gościa. Retrospektywę zainaugurował film „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, gdzie bohaterem jest oczywiście Adaś Miauczyński, którym Koterski przypieczętował swój status polskiego reżysera-outsidera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tekst: Paulina Świątek
video: Paweł Penarski
fot: Tomasz Stokowski