ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Drugie życie kina

25|07|2012

 

Tylko 3 dni zostały do rozpoczęcia 6. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.  Mamy więc  pytanie! Jak się nazywa miasto nad Wisłą. Dla ułatwienia dodajemy, że jest to imię króla, który zostawił Polskę murowaną.

– Panie Kazimierzu! Ma pan klucz od kabiny?
– Bardzo państwa proszę, nie podpowiadać. Bardzo proszę.
– Kluczbork.
– Odpowiedź prawidłowa – Kazimierz.

Do Kazimierza Dolnego nad Wisłą zapraszamy więc na premierę rekonstrukcji cyfrowej kultowego „Rejsu” (3 sierpnia). Tutaj pokaz ten nabierze szczególnego znaczenia, otrzymując wyjątkową oprawę nadwiślańskiego brzegu. Nasze zaproszenie na festiwal przyjęli reżyser Marek Piwowski i współautor filmu – Janusz Głowacki. Będziemy udowadniać, że to nieprawda, że… w filmie polskim, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje.

Natomiast 4 sierpnia zapraszamy na pokaz zremasterowanej wersji „Szatana z siódmej klasy”. Ukazanie procesu odzyskiwania zniszczonego materiału filmowego może być tematem dla kina. Udowadnia to „Niezwykła podróż”. Serge Bromberg i Eric Lange śledzą losy restauracji szczęśliwie odnalezionej w 1999 roku w hiszpańskiej Filmoteca de Catalunya kolorowej kopii „Podróży na księżyc”. Zmagania z materiałem to pretekst, by uważniej przyjrzeć się postaci samego Georgesa Mélièsa, wizjonera i wielkiego iluzjonisty X Muzy.

Na Dwóch Brzegach promujemy niezależność! Zapraszamy na specjalny pokaz pod hasłem „Zdarzyło się w Kazimierzu”.  W zeszłym roku festiwalowa publiczność zainspirowała się filmami gatunku mockumentary i nakręciła paradokumentalną relację z festiwalu. W ten sposób nasi widzowie dołączyli do wybitnych twórców gatunku jak m.in. Woody Allen („Zelig”) czy Petr Zelenka („Rok Diabła”). Efekty są imponujące!